۳ درصد باران کم تر نسبت به سال گذشته بارید

3-درصد-باران-کم-تر-نسبت-به-سال-گذشته-بارید

به گزارش بازخوان به نقل از میزان، بر اساس بررسی های صورت گرفته ارتفاع كل ريزش‌های جوی از اول سال آبی تا ۲۹ روز تیر ماه بالغ بر ۲۲۷ ميليمتر گزارش شده است.

اين حجم از بارندگی نسبت به ميانگين دوره‌های مشابه درازمدت( ۲۳۱ ميليمتر) ۲ درصد كاهش و نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته( ۲۳۳ ميليمتر) ۳ درصد كاهش را نشان می‌دهد.

همچنین حجم بارش اول مهر تا پايان ۲۹ تیر ماه معادل ۳۷۴٫۱۰۲ ميليارد مترمكعب گزارش شده است.

میزان بارش در حوضه آبریز دریای خزر در سال آبی جاری ۳۲۷ میلیمتر گزارش شده، که این رقم در مقایسه با سال آبی گذشته ۲۹ درصد کاهش و در مقایسه با بلند مدت ۴۸ ساله ۱۴ درصد کاهش داشته است.

در حوضه آبریز خلیج فارس و دریای عمان، میزان بارش‌ها تاکنون ۳۶۶ میلیمتر گزارش شده که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۱ درصد افزایش و در مقایسه با متوسط ۴۸ ساله ۳ درصد افزایش داشته است.

حوضه آبریز دریاچه ارومیه تاکنون شاهد ۲۰۶ میلیمتر بارش بوده که این رقم در سال گذشته ۳۲۳ میلیمتر بوده است، از همین رو در مقایسه با سال آبی گذشته این حوضه آبریز شاهد کاهش ۳۶ درصدی بوده است.

میزان بارش در فلات مرکزی ایران با ۲۲ درصد افزایش نسبت به سال گذشته ۱۵۹ میلیمتر به ثبت رسیده است.گفتنی است این حوزه در مدت مشابه سال گذشته ۱۳۰ میلیمتر بارش تا این مدت داشته و همچنین میانگین متوسط بارش در ۴۸ ساله گذشته این حوضه ۱۵۲ میلیمتر گزارش شده است.

حوضه مرز شرق از ابتدای سال آبی جاری تاکنون ۶۲ میلیمتر بارندگی داشته و این در حالی است که این منطقه در مدت مشابه سال آبی گذشته ۹۳ میلیمتر بارش را تجربه کرده بود و این نشان از افت ۳۳ درصدی بارش ها در این حوضه است.

حوضه آبی قره‌قوم تاکنون ۱۸۱ میلیمتر بارش داشته است که این رقم در مدت مشابه سال گذشته ۲۵۱ میلیمتر بوده که نشان دهنده کاهش ۲۸ درصدی بارش ها نسبت به سال گذشته و کاهش ۱۷ درصدی نسبت به بلند مدت ۴۷ ساله است.

شایان ذکر است بیشترین میزان بارندگی به ایستگاه چهلگرد استان چهارمحال و بختیاری با ۱۴۰۰ میلیمتر و کمترین میزان برای ایستگاه زابل سیستان و بلوچستان با ۲۰٫۴ گزارش شده است.

بدون پاسخ

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

در حال ارسال

 تمام مطالب از خبرگزاری های مجاز جمهوری اسلامی ایران بازخوانی شده و مسئولیت محتوای آن بر عهده منبع خبر می باشد. بازنشر مطالب با درج نام و لینک بازخوان آزاد است

ورود با حساب های شما

اطلاعات حساب خود را فراموش کرده اید